FIGU v kostce
- Nemáme žádného »kmenového apoštola« či jiného člověka, který by fungoval jako reprezentant nějakého Boha, nějaké svátosti nebo Tvoření. Každý člověk je sám zodpovědný za úplně všechno své konání, jednání a život, aniž by nad ním stál nějaký Bůh, svátost nebo Tvoření, které by mu říkalo, co je dobré či zlé, respektive špatné či správné, respektive negativní či pozitivní.
- Nevykonáváme žádné »svaté zpečetění«, a tak se tedy distancujeme od žehnání (»vůle boží«) v nábožensko-kultovní podobě.
- Neprovádíme žádné křtění (»vymítání ďábla«).
- Neslavíme ani bohoslužby, ani svaté přijímání (které smějí podle křesťanského náboženství údajně přijímat pouze lidé »zpečetění« = požehnaní).
- aacute;me žádná dogmata a žádnou doktrínu a ani podle nich nežijeme.
- Neučíme žádné spasení od hříchů, nýbrž učíme, že každý člověk musí žít ve vlastní zodpovědnosti a sebeodpovědnosti a musí se řídit tvořivě-přírodními zákony a doporučeními.
- Odmítáme nábožensko-kultovní bludné učení o hříchu a odpykání, neboť z evoluce vyplývá, že žádný člověk není bezchybný, a tudíž se každý člověk musí učit v každém ze svých životů. Učit se ale znamená dopouštět se chyb, které člověk musí poznávat a odstraňovat, aby pokročil vpřed. Je tedy mylné tvrdit, že když se člověk dopouští chyb (»hříchů«), tak se jich musí prostřednictvím nějakého trestu (odpykání) zase zbavit – lhostejno, zda v současném nebo v nějakém dalším životě (= boží soud/karma atd.). (Prohřešky vůči trestnímu právu nejsou pouhé chyby, nýbrž trestná jednání podle lidského zákonodárství.)
- Nejsme žádný kult a žádná sekta a v našich řadách netrpíme ani mesiášstvím, ani omezeností vědomí (duševní omezeností), ani nejsme v zajetí fanatizmu.
- Tolerujeme každý světský nebo náboženský myšlenkový směr nebo směr víry, což ale neznamená, že s ním musíme souhlasit. Ve FIGU neexistují žádné náboženské nebo kultovní směry myšlení nebo víry, ani se neprovádějí žádné kultovně-náboženské rituály.
- Namísto modliteb jsou prováděny meditace, a tudíž prosby, které jsou směrovány na vlastního ducha nebo na Tvoření, nepředstavují nic jiného než meditace.
- Nestavíme se proti úřadům a státu, a neodmítáme tedy ani vojenskou službu pro účely obranné armády.

